Udruga Zamisli održala konferenciju o nenasilju u sklopu projekta "Kreativna REakcija za nenasilje" u srijedu, 26. svibnja, od 10 do 13 sati putem ZOOM platforme. Projekt "Kreativna REakcija za nenasilje" financijski podržava Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Konferencija je kruna spomenutog jednogodišnjeg projekta, u koji smo uključili ukupno 29 srednjoškolaca iz suradničkih škola i škole partnera. Sudionici su bili iz različitih županija: Varaždinske, Zagrebačke, Koprivničko - križevačke i Krapinsko-zagorske te Grada Zagreba. Kroz aktivnosti smo promicali pozitivne vrijednosti te kulturu poštivanja različitosti, tolerancije i mirnog rješavanja sukoba.
Učenici uključeni u projekt su po završetku edukativnih projektnih aktivnosti, stečeno znanje podijelili s vršnjacima kroz vršnjačke prezentacije, a na taj način su i kolege iz razreda naših sudionika imali priliku biti informirani o štetnosti nasilja te potrebi za njegovim suzbijanjem i prevencijom. Budući da su mladi koji su sudjelovali u aktivnostima izrazili posebnu zabrinutost zbog velike raširenosti elektroničkog nasilja, na završnoj konferenciji naglasak je bio upravo na zaštiti mladih od elektroničkog nasilja i njegovoj prevenciji.
Osim sudionika projekta, učenika i stručnih suradnika iz suradničkih škola i škole partnera, na konferenciji su sudjelovale i partnerske organizacije Ambidekster klub i Centar Luka Ritz. Ispred Ambidekster kluba izlaganje je održala Ivana Buljan Babić, psihologinja, a ispred Centra Luka Ritz govorila je socijalna radnica Kristina Divić Čolić. O preventivnim programima i ulozi policije u rješavanju pitanja nasilja među mladima, govorila je predstavnica MUP-a, policijski službenik za prevenciju gđa. Barbara Vukalović.
Zaključeno je kako je tema nasilja među mladima uvijek relevantna te traži angažman i intervenciju različitih društvenih aktera, obitelji, škole, policije, organizacija civilnog društva i dr.. Osvještavanje, kako mladih, tako i onih koji se bave ovim pitanjem u radu s mladima treba biti prioritet. Izrazito je bitno i da se rješavanju problema elektroničkog nasilja pristupi prije svega preventivno, edukacijom djece, mladih i njihovih roditelja.
Priopćenje u PDF-u možete pronaći OVDJE.